Čapí kauza: Hnízdo je prázdné, křídla tu nejsou… Premiér Babiš má Vánoce. Potvrdilo se, co jsme říkali dávno: Kauza Čapí hnízdo musela skončit fiaskem.
Premiér Babiš teď možná sedí u gramofónu a pouští si píseň Heleny Vondráčkové: “Hnízdo je prázdné, křídla tu nejsou, byly tu málem a kde jsou…” Jsou to druhé Vánoce! Opozice a na ni napojená média si škaredě naběhla, když vsadila na tuto špatnou kauzu.
Tolik peněz to stálo! A pak se stane se přesně to, na co redakce Argumenty & Fakta upozorňovala už dávno. Státní zástupce zastavil trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, kterým opozice ztrácela čas posledních několik let. Babiš tak ještě posílí. Následky mohou být nedozírné.
Hození kauzy do kytek zřejmě znamená, že volební preference jeho hnutí ANO posílí a Babiš může jen litovat, že budou volby až za dva roky. V kombinaci s “overkill” demonstracemi Milion chvilek se Babiš ocitá v přesně té situaci, v jaké si přál být: “Šili do něj, protože mu závidí, jak je dobrý!”
Čas udělat čápům pá pá
“Byly tu málem a kde jsou…” O čem to vlastně celé bylo?
Jen pro pořádek kauzu Čapí hnízdo shrňme, než jí navždy uděláme pápá (zájmová média se v ní jistě budou pár týdnů zlostně hňahňat – místo aby si už dávno připravovala kauzu novou, lepší).
Velmi dobrý interaktivní graf za poslední rok též ZDE
Firma provozující Čapí hnízdo žádala o dotace EU, kdy nebyl Agrofert majitelem Čapího hnízda. Firmu řídili příbuzní Andreje Babiše v pozici odděleného subjektu. Když po pěti letech skončila povinná lhůta, bylo Čapí hnízdo postoupeno Agrofertu.
Můžeme to převracet tam i zpátky, ale stejně dojdeme nanejvýš k závěru, že je to celé nějaké podezřelé a trochu to připomíná hru skořápky. Žádné právní pochybení tam však není (nebylo prokázáno) a to je podstatné.
Pražská bublina letí dál
Od začátku bylo jasné, že opozice a na ní napojená zájmová média vsadila na špatnou kartu. Možná Babiše podcenila, možná to špatně odhadla, možná se nechala zlákat tím čápem.
Jak jinak to ale mohlo skončit, než žertovnými kolážemi na téma čapí hnízdo na hlavě a s pouličními klauny ve stejném převleku. Dál se dostat nemohli, byť odhodili všechny zábrany – například odpudivý lov na Babišova nemocného syna byl vrcholem hyenismu napříč mediálními žánry až na samé dno.
Už to hlavní bylo špatně – byť “na všem se něco najde a všechno lze vysvětlit” – čáp je veskrze pozitivní symbol. Takřka lidové zvíře, které klape za komínem a možná i nosí děti. To byl největší problém volby této kauzy.
Dalším problémem je samozřejmě fakt, že na negaci lze budovat jen do určité míry – a je to právě negace, která je jedním ze základních stavebních kamenů extremismu. Pevné základy lze stavět jen na pozitivních emocích.
Jedna chvilka upřímné nenávisti
Někteří zájmoví novináři zcela jistě opravdu, ale opravdu premiéra Babiše hluboce nenávidí. Stejně tak i voliči z tzv. “Pražské bubliny”, kteří jim skočili na špek. Jsou tací, kteří například “nekupují kuře z Vodňan nebo párek z Kostelce,” což je neuvěřitelné.
Nenávist ale nesmí přehlušit úsudek, nesmí zatemnit podstatu. A ta je, že hnízdo bylo prázdné od samého počátku.
Zájmové demonstrace Milion chvilek proti Babišovi, trvají déle než rok, překonaly rekordy v návštěvnosti a plnosti toho či onoho náměstí – preference ANO se však v zásadě ani nehnuly.
To se teď zřejmě změní – jen opačným směrem, než si tvůrci této marné kauzy přáli. A možná ani to to ne – tak vyprázdněná už ta kauza byla, že se už roky pohybovala mimo rozlišovací schopnost voliče.
Čeká nás tuhý podzim.
POZNÁMKA: Pro úplnost dodejme, že vyděšená média (včetně těch, která patří do Babišova svěřeneckého fondu) nyní spekulují, že stanovisko státního zástupce ještě není konečné. Ano, to je pravda. Ve hře jsou však podle všeho již jen tři varianty: 1) že se stíhaný skutek vůbec nestal, 2) že skutek není trestným činem, 3) že není prokázáno, že ho spáchal obviněný.“