V podzemí věznice Belmarsh se v těchto dnech hraje o všechno. Američtí agenti mučí vězně jménem Assange (čti asánž). Když se zlomí a podepíše, že sloužil Putinovi, bude mít americká agrese pod vlajkou NATO záminku války proti Rusku. Tedy důvod k rozpoutání válečného konfliktu v Evropě. Což je přesně ono.
Julian Assange se skrýval před pomstou USA sedm let, než ho dostali. Čtěte příběh muže, který chtěl změnit svět – a možná se mu to i podaří.
Z ambasády země, která se jmenuje Ekvádor, byl Assange odvlečen letos 11. dubna. Ač je mu teprve 47 let, při zatýkání vypadal jako devadesátiletý, zlomený stařec. Ty vousy nejsou na ozdobu. Byl sedm let sám. Věděl, co ho čeká. Cosi volal, něco jako “Resist!” (vzdorujte, braňte se).
Jeho projekt WikiLeaks zveřejňuje od roku 2006 na svém portálu velké množství tajných materiálů, například z válek v Iráku a Afghánistánu. Dokumenty usvědčují vojáky USA z mučení, vražd, propojení zbrojařského průmyslu na Demokratickou stranu USA a další. Mimo jiné obsahují záběry, jak američtí vojáci střílejí civilisty z vrtulníku.
Publikují e-maily šéfa CIA, nebo e-maily Hillary Clintonové a mnoho dalších výbušných materiálů, které by měly – pokud by byly správně mediálně uchopeny – potenciál vyvolat revoluci. Dokumenty se samozřejmě týkají jiných zemí, například Ruska, Švédska, Austrálie atd.
Tajné E-maily Hillary Clintonové ZDE
Dokumenty, zveřejňované na Wikileaks, jsou realita. Jejich konfrontace s virtuální realitou, prezentovanou médii, vyvolává citlivějšímu publiku mrazení v zádech. To přinejmenším.
Střelba vojáků USA na civilisty
Další vývoj kolem novináře Assangea je klíčový i proto, že se v USA schyluje k prezidentským volbám (2020). Když se Trumpovi nepodaří obhájit křeslo a vyhraje Demokratická strana, může dojít ke scénáři, který byl nastavený už v roce 2016, kdy zbrojařské elity předpokládaly, že ve volbách vyhraje žena, tedy Hillary Clintonová.
Armáda NATO je v Pobaltí od té doby připravena a pilně cvičí na blížící se úder. Od agrese NATO proti Rusku dělí Evropu jediná záminka.
Pokud zveřejněné e-maily opravdu přiměly některé voliče nevolit Clintonovou, ale Trumpa, způsobil Wikileaks Demokratické straně USA – a na ní napojené zbrojařské koncerny (největší donátoři kampaně) mnohamiliardové škody (v dolarech).
Assange a jeho Wikileaks zde hráli roli vždy jen jako pošťáci. Nejde o žádné komentáře, úhly pohledu, nebo konspirační teorie. Prostě získali tajné dokumenty a ty následně zveřejnili. Nijak nevysvětlovali, že tenhle mail nebo dokument je nejdůležitější než jiný, prostě tady máte balík a poraďte si.
Je to jako by Wikileaks předávalo dalším novinářům kus kamene a nechávalo na nich, co z něj vysoší. Odhadem bylo účelně zužitkováno jen necelé promile dokumentů z Wikileaks, 99,9999 procent informací se podařilo mainstreamu zamést pod koberec, přehlušilo propagandou, nebo prostě nechalo ladem.
Ty stránky tu však stále jsou, a k do má chuť, může se do toho pustit Stránky Wikileaks ZDE
Americký hon na Assangea je jako střílení na pošťáka za to, že nosí složenky. Jde o ryzí investigativní práci novináře. Neseš mi upomínku? Tumáš waterboarding, pošťáku – pěkně do tebe nalejeme vody, co se do tebe vejde!
Tady je vtipná scénka britského komika Sashi Cohena (Borat) – zde v převleku za izraelského vojáka – v rozhovoru se skutečným Dickem Cheneyem, který je považován za “vynálezce “waterboardindu”.
Je jedno, jakým způsobem se Wikileaks dostávaly k dokumentům, zda je jejich hackeři stáhli s nějakého špatně chráněného serveru (například CIA), nebo jim je někdo dal. Prostě je získali a poslali dál. Za podobné kousky se ostatně rozdávaly Pulitzerovi ceny.
Nahnuté to měl Assange už před dvěma lety, kdy byly v Ekvádoru volby, takže hrozilo, že v případě nepříznivého výsledku ho z ambasády vyženou. Nakonec vyhrál ve volbách o fous socialista Lenín Moreno a Assange tak ve svém azylu zůstat. Stále však platilo, že kdyby z ambasády byť jen vystrčil nos, okamžitě by ho zatkli agenti, hlídkující před ambasádou. Novému prezidentovi Ekvádoru Morenovi však nebyla Assagnova přítomnost na ambasádě příjemná, označil ji jako “zděděný problém” a dalo se předpokládat, že to bude řešit. Assangeovi na ekvádorské ambasádě tak začalo odpočítávání.
První výstraha přišla loni v březnu, kdy ekvádorská vláda zablokovala Assangeovi přístup k internetu. Pak se stalo něco, v čem určitě neměli prsty Assagneho kolegové z Wikileaks, ledaže by byli úplní hlupáci. Pod hlavičkou Wikileaks byly zveřejněny dokumenty o tom, jak bratr ekvádorského prezidenta Lenína Morena kradl – tedy převáděl peníze do daňových rájů. To samozřejmě Morena dopálilo. Pár dní na to, 11. dubna 2019, byl Assagne zatčen přímo na Ekvádorské ambasádě.
Záminkou zatčení bylo, že se Assange nedostavil k soudu. K soudu se ovšem dostavit nemohl, protože nemohl opustit ambasádu.
Podzemní část londýnské věznice Belmarsh, kde nyní Assangeho drží, spadá pod kontrolu britské tajné služby. Nils Melzer, zvláštní zpravodaj OSN navštívil Juliana Assange spolu se dvěma zdravotnickými experty. Julian Assange je podle něj ve strašném stavu, pod silným stresem a neschopný soudního procesu.
“Pan Assange vykazuje všechny příznaky osoby, která byla po delší dobu vystavena psychologickému mučení. Psychiatr, který provázel mou misi, řekl, že jeho zdravotní stav je kritický,” řekl Melzer pro agenturu Reuters v Ženevě. Assagne též vykazuje známky mučení waterboarding, což je americký vynález a mučení odpíráním spánku.
Assange mluvil s Melzerem samozřejmě za bedlivého dohledu stráží. Když před něj postavili sklenici vody, vyděšeně se na ní podíval a pak polykal na prázdno. “To je chování člověka, který je mučený waterboardingem,” uvedl Melzer a dodal, že v případě vydání Assagneho do USA si nedělá naděje na spravedlivý proces. Dostal by doživotí (v podobě stovek let vězení).
Do věznice záhy dorazili američtí agenti a Assangeho vyslýchají. Jejich cílem je jeho “přiznání”, že Wikipeaks spolupracovalo s ruskou vládou.
Tím by bylo postaven základ oslímu můstku k obviněním, které se nepodařilo prokázat Muelerově komisi (neúspěšně vyšetřovala vazbu prezidenta Trumpa na hackery, kteří údajně na objednávku Rusku ovlivnili volby v USA).
Jde opravdu o hodně v podzemních kobkách věznice Belmarsch. Jako by byl osud světa v rukou jediného muže, který je – po tom všem – podle všeho šílený.
Řešením této patové situace by bylo, kdyby Julian Assange spáchal ve vězení sebevraždu (na což upozorňovala například jeho matka Christine).
Je ovšem jasné, že to mu nemohou dovolit.